Anlamlı Projeye İmza Attılar - Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği

İçeriğe git

Ana menü:

Anlamlı Projeye İmza Attılar

Düzey 10
Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği (BUHASDER) girişimiyle, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  İzmir İl Sağlık Müdürlüğü, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabipliği, Konak Belediye Başkanlığı ve DALAN Kimya Endüstri A.Ş.  sponsorluğunda  “hijyen ve bulaşıcı hastalıklardan korunma projesi” başlatıldı.
Gazi İlköğretim Okulu’nda 13 Ocak 2010 Çarşamba günü düzenlenen açılış törenine BUHASDER Başkanı Doç. Dr. Şükran Köse, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. O. Gazi Yiğitbaşı, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcı Halis KÖSE, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol Sarıavcı, Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan ve bir çok öğrenci katıldı. Törende İzmir tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanlarından oluşan BUHASDER Tiyatro Topluluğu,  hijyen konulu tiyatro oyunu sergilerken, öğrencilere sabun dağıtıldı.
Açılışta Konuşan Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan TARTAN,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcı Halis KÖSE, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol SARIAVCI , DALAN Kimya Endüstri A.Ş Pazarlama Müdürü Banu DOĞANÇA , İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Baştabibi Prof. Dr O. Gazi  YİĞİTBAŞI ve  BUHASDER Başkanı Doç. Dr. Şükran KÖSE açılışta yaptıkları konuşmalarda “hijyen ve bulaşıcı hastalıklardan korunma projesi” ne katkı ve katılım sağlamaktan  duydukları memnuniyeti belirtti. Sağlığın korunmasında eğitim ve farkındalık  düzeyini artırmanın önemi üzerinde durdular. Hijyen ve Temizliğin hastalıklardan korunmak için çok önemli ve temel adımı olduğundan hareketle bu çalışmayı önemsediklerini her türlü destek ve katkıyı sürdüreceklerini söylediler.
hijyenacilis2 BUHASDER Başkanı Doç. Dr. Şükran Köse yaptığı konuşmada “Proje Kapsamında, İzmir İli sınırları içinde resmi/özel tüm ilköğretim okullarında hijyen ve bulaşıcı hastalıklardan korunma konulu eğitim çalışmaları ile ilköğretim 1,2,3.sınıf öğrencilerini kapsayan resim yarışması ve 4,5.sınıf öğrencilerini kapsayan kompozisyon yarışması yapılacağını belirtti. Köse “bilindiği üzere bulaşıcı hastalıklar her geçen gün artarak toplumsal bir sağlık sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulaşıcı hastalıklardan çok basit önlemlerle korunmak mümkün iken,  bu önlemlere dikkat edilmediği ve önlemler alınmadığı için hastalığa yakalanmış insan sayısı her geçen gün artmakta, sorun büyümektedir. Bulaşıcı hastalıklarla baş etmenin en temel koşulu toplumda  bilgi ve farkındalık düzeyini artırmaktır” diye konuştu. Doç. Dr. Şükran Köse “proje ile “ ağaç yaşken eğilir “ şiarından hareketle ilköğretim öğrencilerinin, dikkatini bulaşıcı hastalıklardan korunma ve hijyen konusuna çekmek, farkındalık ve bilgi düzeyini artırmak hedeflenmektedir. İlköğretim öğrencilerin yeteneklerini özgürce ifade edebilen bireyler olarak yetişmesine; resim ve kompozisyon yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlanması projenin  hedefleri arasındadır” dedi.
Yazar ve sanatçıların katılımı ile oluşturulan seçici kurul tarafından sergilenme ve sunulmaya değer görülen 50 şer eser 2 ve 3 Mart 2010 tarihinde Konak Belediyesi Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde sergilenecek. 3 Mart 2010 tarihinde yapılacak ödül töreninde ilk üç dereceye girenlere ödül olarak Bilgisayar, Mansiyon alana dijital fotoğraf makinesi hediye edilecektir
İçeriğe dön | Ana menüye dön