Buca'da AIDS ve AIDS 'den Korunma Yolları Paneli İlgi Gördü. - Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği

İçeriğe git

Ana menü:

Buca'da AIDS ve AIDS 'den Korunma Yolları Paneli İlgi Gördü.

Düzey 10
1 Aralık dünya AIDS günü nedeniyle, Buca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve BUHASDER işbirliği ile düzenlenen “AIDS ve AIDS 'den Korunma Yolları ” paneline vatandaşların katılımı yoğun oldu.

BUHASDER (Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği) Başkanı ve Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Şefi Doç.Dr. Şükran Köse Buca Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Eğitim Merkezi'nde yaklaşık iki saat süren panelde  HIV virüsü ile bulaşan AIDS hastalığının ne olduğunu, hangi yollar ile AIDS'in vatandaşlara bulaştığını, AIDS için kimlerin daha fazla risk taşıdığını ve AIDS'ten korunma yollarını anlattı
İl Sağlık Müdür Yardımcısı Şenol SARIAVCI ve Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr. İlhan GÜRBÜZ’ün de yer aldığı panelde Doç Dr. Şükran KÖSE, HIV virüsünün kan dolaşımına girdiğinde o kişinin HIV pozitif ve taşıyıcı olduğunu, bağışıklık sistemine zarar veren HIV virüsünün taşıyıcıları 5-10 yıl içinde AIDS hastası yaptığını söyledi. Tedavi olmayan hastaların bağışıklık sistemi zarar gördüğü için vücudun enfeksiyonlarla savaşamadığını, bu yüzden ağır hastalık ve ölüm riskine girildiğini belirten Dr. KÖSE, HIV virüsünün kan yolu, korunmasız cinsel ilişki ve HIV pozitif olan anneden bebeğe bulaştığına dikkat çekti.

Risk altında olduğunuzu biliyorsanız sık sık kan testi yaptırmalısınız
Kan tahlili (Eliza Testi) ile HIV virüsünün kişide olup olmadığının belirlendiğini söyleyen Dr. KÖSE, “Kan testinde vücudun HIV ile savaşırken ürettiği antikorlar ölçülür. Bu antikorlar çoğunlukla virüs bulaştıktan 3 ay sonra ölçülebilmektedir. O yüzden bu süreç içinde sonuç negatif çıksa bile virüs size bulaşmış, siz de başkalarına bulaştırıyor olabilirsiniz. Hastalığın belirtileri ise ortalama 3-12 yıl da görülmeye başlar. Risk altında olduğunuzu biliyorsanız sık sık kan testi yaptırmalısınız. HIV virüsü tek bir hastalık tablosu oluşturmaz. Bağışıklığı yok ederek birçok hastalığın ortaya çıkmasına yol açar.” dedi.
Kesin bir tedavi yok ancak bulaşma yollarından korunmanız mümkün
AIDS`ten korunmanın henüz aşısı yok ve kesin bir tedavisi de mümkün değil ancak bulaşma yollarından kendinizi korumanız mümkün diye konuşan Dr. KÖSE, “Cinsel yolla bulaşın önlenmesi için ‘Güvenli Cinsel Davranışlar’ benimsenmeli, cinsel perhiz, karşılıklı tek eşlilik ve korunmalı cinsel ilişki tercih edilmelidir. Kan yolu ile bulaşın önlenmesinde ise jilet, traş bıçağı, ustura, manikür, pedikür aletleri, kulak delme, piercing, dövme, akupunktur, enjektör ve diğer cerrahi aletlerin kişisel, tek kullanımlık ya da steril olduğuna dikkat edilmelidir. Tedavi sürecinde de bağışıklık sistemini güçlendiren ilaçlar kullanarak daha uzun ve kaliteli yaşam sürülmesi sağlanır. " dedi.
HIV virüsü/AIDS hastalığı hakkında yanlış bilinenler
HIV virüsü ve AIDS hastalığı hakkında yanlış bilinenlere de değinen Dr. KÖSE, aynı evi, işyerini, tuvaleti kullanmak, sivrisinek vb. haşereler, yüzme havuzları, aile yaşantısı, toplumsal yaşam, el sıkışma, kucaklaşma, cilt temasları, sosyal öpüşme, tabak-kaşık-bardak, yüzme havuzu, banyo, tuvalet, giysi ve çamaşırın aynı yerde yıkanması gibi sebeplerle virüsün bulaşmadığını söyledi.

Eğitimin sonunda katılımcılara bir sürpriz de yapan BUHASDER tiyatro grubu HIV virüsünün bulaşma yolları konulu oyunu sergiledi. Oyun beğeni ile izlendi.

İçeriğe dön | Ana menüye dön